Polacy w Austrii to duża, zróżnicowana grupa, którą łączą wspólny język i kultura. Ilu ich jest? Gdzie mieszkają i pracują? Na jaką pomoc w Austrii mogą liczyć?

Polonia w Austrii – najważniejsze liczby

Spacerując wiedeńskimi uliczkami, co chwilę słyszy się polskie słowa. To właśnie Wiedeń jest największym skupiskiem austriackiej Polonii. Tutaj mieszka aż 69% Polaków, którzy wyemigrowali do Austrii. 13% na miejsce zamieszkania wybrało Górną Austrię, 7% Dolną Austrię, pozostała część Kartynię i Burgenland. Łącznie Polonia w Austrii to około 54 000 osób – w rezultacie Polacy w Austrii stanowią ósmą najliczniejszą grupę obcokrajowców. Wśród wykonywanych przez nich zawodów są pracownicy fizyczni, rzemieślnicy, pielęgniarki, opiekunowie osób starszych, ale i pracownicy sektora IT.

Jaka pomoc w Austrii dla obywateli polskich?

Polacy nie potrzebują wiz ani pozwoleń, żeby wjechać do Austrii, ponieważ są obywatelami Unii Europejskiej. Na miejscu mogą liczyć zarówno na wsparcie austriackich urzędów, jak i na liczne polskie polonijne. Polonia w Austrii skupia się także na stronach i forach internetowych, gdzie Polacy wymieniają się wskazówkami dotyczącymi organizacji życia na emigracji.